Anasayfa / Son Haberler / Dünya / Sudan lideri Beşir, yıllar sonra Esad’ı ziyaret eden ilk Arap lider oldu

Sudan lideri Beşir, yıllar sonra Esad’ı ziyaret eden ilk Arap lider oldu

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in Şam’a düzenlediği kısa bir ziyarette Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştüğü bildirildi. Beşir’in görüşmede Esad’a “Suriye’nin Arap dünyasındaki yerini alana ve eski gücünü kazanana dek Sudan elinden gelen tüm gayreti gösterecektir” dediği aktarıldı.

Sudan Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Beşir, Şam ziyaretinde Esad ile bir araya geldi.

Sudan Cumhurbaşkanlığından basına yapılan davette Beşir’in kısa bir yurt dışı ziyaretinden ülkeye dönüşünün ardından önemli açıklamaların yapılacağı belirtildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA da Beşir’in Şam’a çalışma ziyareti düzenlediğini duyurdu

Sudan lideri Beşir, Suriye’de çatışmaların başladığı 2011 yılından bu yana Esad’ı ziyaret eden ilk Arap lider oldu. Ziyaret, Arap ülkelerinin Suriye ile ilişkileri normalleştirmesindeki ilk adımlardan biri olarak görülüyor.

‘ÜLKELERİN EGEMENLİĞİNE SAYGI VE İÇİŞLERİNE MÜDAHALE ETMEME’ VURGUSU’-

Sudan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Şam’a yaptığı ziyaret sırasında Beşir’in Esad’le görüşmesinde “Suriye sorunlarla karşı karşıya olan ülkedir, güçsüzleştirilmesi Arapların davalarının güçsüzleştirilmesi demektir” ifadelerini kullandığı belirtildi. Açıklamada, Beşir ve Esad’in birçok Arap ülkesinin yaşadığı şartlar ve krizlerin, ülkelerin egemenliğine saygı ve içişlerine müdahale etmeme üzerine yeni yaklaşımlar geliştirmeyi gerekli kıldığını vurguladıkları ifade edildi.‘SURİYE ARAP DÜNYASINDAKİ YERİNİ ALANA VE ESKİ GÜCÜNÜ KAZANANA DEK, ELİNDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERECEK’

Sudan’ın Suriye’nin yasal yönetimiyle istikrarı, güvenliği, toprak bütünlüğüne özen gösterdiği, meşru hükümeti ile ülke halkının tüm unsurlarıyla barışçıl diyaloğa önem verdiği kaydedildi. Açıklamada, Beşir’in “Suriye’nin Arap dünyasındaki yerini alana ve eski gücünü kazanana dek Sudan’ın elinden gelen tüm gayreti göstereceğini söylediği” belirtildi.

Şam ziyaretinde Beşir’e Sudan Cumhurbaşkanlığı Bakanı Fadl Abdullah Fadl ve Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Üsame Faysal eşlik etti.

Şunlara da gözatın

İtalya Süper Kupası’nın Suudi Arabistan’da oynanmasına tepki: Kadın izleyicilere kısıtlama getirildi

Suudi Arabistan’da oynanacak İtalya Süper Kupası maçı öncesinde kadın futbolseverlere tribünde kısıtlama getirilmesi, tepkilere yol …

Bir cevap yazın

error: Kopyalama Devre Dışı