Anasayfa / Son Haberler / Ekonomi / BİR DOKUNDUK BİN AH İŞİTTİK

BİR DOKUNDUK BİN AH İŞİTTİK

Hatay’ın Samandağ ilçeside her Pazartesi, Samandağ Halk Pazarında yerine alan emekçiler dertlerini ve yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

Yağmur Çamur, kar kış demeden, ekmeklerini kazanmak için Hatay’ın birçok yerinden gelen emekçiler, Pazar tezgâhlarını kurar sabahın kör karanlığında. Birçok kez ziyaret ettiğim, halk pazara bu sefer emekçilerin sorunlarını dinlemek için gittim. Bir dokunduk bin ah işittik. Meyvesinden sebzesine, giyiminden kuşamına, yemesinden içmesine, getirmesinden götürmesine kadar bütün sorunlarını dinlerken halkın bu gidişattan memnun olmadığı gözlendi.

Hem alırken hem satarken kar etmediklerini vurgulayan Pazar esnafı, aldığımız bir ürün beş dakika sonra fiyatı değişiyor. Yol geliyoruz benzini cebimizden koyuyoruz, çoğu zaman zararına çalışıyoruz. Ne olacak bu gidişat değişmeyecek mi? Siyaset yapanların yüzde sekseni büyümeden bahseder, peki, kim büyüyor, kim kazanıyor, kim cebini, deposunu, kasasını dolduruyor. Biz neden göremiyoruz. Evimize ekmek bile götüremeyecek hale geldik, ama ülkeyi yönetenler büyümekten bahsederler. Çocuklarımızı okutamayacak hale geldik, Elektriğimizi, suyumuzu, yani anlayacağınız gibi faturalarımızı yatıramaz olduk. Hani nerede büyüme, kimselerde çıkıp demiyor nerede bu büyüme. Madem sen büyüdün ben neden küçülüyorum, yoksa benden mi çalıyorsun? Allah aşkına diyor yine bir emekçi kardeşimiz. “Ne kazanmasından bahsediyorsun kazanabiliyor muyuz? Bak yağmurun altında sabahtan beri bekliyoruz, ne sattın diyeniniz var mı?  Onların altları kuru, yedikleri yanında yemedikleri arkalarında. Sen boş ver kardeşim bu yazacaklarınızdan bir şey olmaz. Kimse bu yazacaklarınızı takmayacak, kimse okumayacak. Ezilen ezildiği ile kalsın, biz böyle sürünmeye devam edelim ”Diyor. Neden eve ekmek götüremiyoruz, mademki kişi başına düşen milli gelir düzeyi 10 binlerin üzerinde, biz neden göremiyoruz.

 Erdal Yılmazçelik-Alican Gümüş – Hatay

Şunlara da gözatın

Dev köpek balığı, balıkçıların ağına takıldı

Hatay’da, 6 metre uzunluğundaki dev köpek balığı balıkçı ağlarına takıldı. Samandağ ilçesi Çevlik Sahili açıklarında …

Bir cevap yazın

error: Kopyalama Devre Dışı