Anasayfa / Son Haberler / Ekonomi / ‘Buğdayın sapı, naylonun rengi’

‘Buğdayın sapı, naylonun rengi’

Hatay’ın Samandağ ilçesinde tarihi dokusu ile ünlü Musa Dağı’nın üstünde bulunan Hıdırlı Köyü’ne girerken renkli, küçük bir kulübeyle karşılaşıyorsunuz. Kulübenin önünde çalışırken göreceğiniz Neriman Şahan köyün en renkli işini yapıyor.

 

Alican Gümüş – Selya Kaba (Hatay) 

 

Yaptığı çeşit çeşit reçeller, iğne oyaları, oyuncak bebekleri satarak aile bütçesine önemli katkı sunan Şahan, renkli tepsilerin siparişlerine yetişemediğini söylüyor.

Samandağ’da buğday saplarını boyayarak rengarenk tepsiler yapan Neriman Şahan, ekmeğini el emeğiyle yaptığı ürünlerle kazanıyor.

GÖNÜLLÜ ÖĞRETMEN YOL GÖSTERDİ

Tabak yapımını köylerine gönüllü olarak gelen bir öğretmenden öğrendiğini belirten Şahan, köye gelen öğretmenin kadınlara okuma yazma öğrettiğini ve el işleri yapmayı öğrettiğini anlattı.

Yaptığı tabaklar için küçük bir tarlaya ektiği buğdayın hasat edilmesinin ardından geride kalan saplarını tabak yapımında kullandığını belirten Şahan, tepsinin dolgu malzemesi için bu sapları, renkli kaplaması içinse naylon kullanıyor.

Tepsilerin kahvaltılık, içli köfte, ekmek, meyve gibi besinler tüketilirken kullanıldığını söyleyen Şahan, kimi müşterilerin ise süs eşyası olarak kullanmayı tercih ettiklerini söyledi.

Şunlara da gözatın

Dev köpek balığı, balıkçıların ağına takıldı

Hatay’da, 6 metre uzunluğundaki dev köpek balığı balıkçı ağlarına takıldı. Samandağ ilçesi Çevlik Sahili açıklarında …

Bir cevap yazın

error: Kopyalama Devre Dışı